Ana içeriğe atla

ÖĞRENCİ KULÜBÜ

Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Çevre Kulübü, sürdürülebilir gelişim sürecinde sanayi, sosyal yaşam ve çevre boyutlarının iyi analiz edilerek sorunlara kapsamlı ve bütüncül çözümler üretilmesini hedefleyen gönüllülük esaslı bir öğrenci kulübüdür. 2012 yılından itibaren YTÜÇEV  ismiyle faaliyetlerine devam etmiştir. 
Bilinçlenmek ve bilinçlendirmek hedefiyle çıktığımız yolda sürdürülebilir bir vizyon ve misyona sahip olarak sosyal fayda yaratmayı ve değer katmayı amaçlıyoruz. Seminerler, söyleşiler, atölyeler, teknik geziler düzenleyerek; alanında uzman, çevreye duyarlı kişi, kurum ve kuruluşlarla öğrencileri bir araya getiriyoruz. Çevre yararı gözeterek yapılan projelere yönelme ve öncülük etme amaçlarını güderek üyelerimize ilgi alanları veya üzerine öğrenim gördükleri meslek kolları için çevreye duyarlı bakış açısıyla entegre aktiviteler ve projeler düzenlemekteyiz. Doğayı yok etme aşamasına gelmiş teknolojinin günümüzde doğayı kurtaracak bir araç olarak kullanılabileceği düşüncesini benimsiyoruz. 
Kulüp bünyesinde düzenli olarak gerçekleştirilen etkinlikler Green Startups, Sustainability Summit, Yeşil Sektör ve Çevre Şenliği şeklindedir. Dünyamızın en kritik problemlerinden biri olan iklim krizi, kontrolsüz atık yönetimi gibi sorunlara çözüm arayan; sürdürülebilir kalkınma amaçlarının gerçekleşmesine katkı sağlamayı amaçlayan; her yaştan insana sosyal ve teknolojik inovasyonların iletimini sağlayarak bilinçlendirme çalışmaları yapan; geleceğin mesleği olarak adlandırılan Çevre Mühendisliği bölümünün amaç ve hedefleri doğrultusunda aday öğrencilere rehber olmayı hedefleyen bu etkinlikleri her sene çeşitli işbirlikleri sağlayarak düzenliyoruz. Çevre Kulübü'nün bir alt kolu olan ve 2021 yılında faaliyete başlayan YTÜ Sıfır Atık Topluluğu ise hem sosyal hem kurumsal hayatta sıfır atık çalışmalarının nasıl olması gerektiğiyle ilgili üniversite öğrencilerini bilinçlendirecek etkinlikler düzenliyor ve sürdürülebilir yaşam tarzını benimsetmeyi amaçlıyor. 
 
YTÜ Çevre Kulübü Instagram, Twitter, Facebook ve Linkedin hesaplarına ulaşmak için tıklayınız.